Słowiński Park Narodowy

Nazwa parku pochodzi od Słowińców - społeczności, która kiedyś zamieszkiwała rejony teraźniejszego parku. Tutejszy Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych u nas. Utworzono go w celu osłony torfowisk, bagien, łąk, jezior przybrzeżnych, lasów i borów a szczególnie pasa wydm na mierzei z osobliwymi w Europie ruchomymi wydmami.

Teren Parku

Ten park jest stosunkowo rozległy, rozpościera się od Łebydo miejscowości turystycznej Rowy - zajmuje powierzchnię prawie że 33 tysięcy ha, w tym dwa duże jeziora - Łabsko i Gardno, chroniony jest też przybrzeżny pas Bałtyku. Park przyjmuje turystów, jednakże poruszać można się jedynie po ustalonych szlakach - a tych jest aż sto czterdzieści km. W Rąbce - 2 kilometry od Łeby znajduje się wejście, które wiedzie do wydm. Trasę do wydm można pokonać wózkiem elektrycznym, rowerem, który można wypożyczyć lub pieszo. Jeśli ktokolwiek chce obejrzeć wydmy, powinien mieć całkiem dobrą kondycję - droga z Rąbki na szczyt wydmy w obie strony potrafi trwać sześć godzin. Piach ze szczytów wydm jest ciągle przesuwany z wiatrem, dzięki temu wydmy przesuwają się od dwóch do dziesięciu metrów rocznie w kierunku wschodnim. Wrócić można na dwa sposoby - przez las czy też plażą. Z grzbietu wydmy Łącka Góra można przemieszczać się dalej na zachód, w stronę latarni w Czołpinie (mniej więcej siedemnaście kilometrów) bądź dalej do Rowów (dwadzieścia pięć kilometrów). Należyta kondycja jest więc niezbędna. Na obszarze parku jest również skansen wiejski w Klukach.

Fauna i Flora

W Słowińskim Parku Narodowym poza malowniczymi terenami strzeże się również poszczególne gatunki flory i fauny. W obszarach lasów dominuje sosna, lecz zastaniemy też dęby, buki, modrzewie i świerki. Wśród innych gatunków flory żyją tu: rosiczka, rukwiel nadmorska, honekia piaskowa, piaskownica bądź storczyk plamisty. Park to również miejsce lęgowe wielu gatunków ptactwa: przeróżne gatunki kaczek, bataliony, żurawie, bociany czarne lub łabędzie krzykliwe. Można również spotkać puchacza, jenota, łosia albo borsuka, to też miejsce zamieszkania żmij.

Muzeum

Do tego park prowadzi także Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie oraz filie w Rąbce i Rowach. Znajdziemy tam liczne zdjęcia, tablice, eksponaty i mapy przedstawiające bogactwo parku. Muzeum czynne jest przez cały rok. Naturalnie, Słowiański Park i wiele tutejszych rezerwatów natury prezentuje wielkie bogactwo przyrody, najlepiej poznać atuty parku odwiedzając go osobiście.

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.bialogora.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00